RECENZE | Terapie láskou (Matthew Quick)

By | 12 comments
Ahoj!
Přeji Vám krásný den a vítám Vás u nové recenze. Tentokrát si budeme povídat o Terapii láskou od Matthewa Quicka. Do knihy jsem vkládala velké naděje, ale bohužel, v tomto případě platí, že film je rozhodně lepší.
Upřímně se přiznám, že jsem o existenci knihy neměla do shlédnutí filmu ani to nejmenší ponětí. Když jsem ale Silver Linings Playbook viděla, bylo mi jasné, že tohle je něco, co si chci přečíst. Pak jsem ale doslova roky s koupí váhala a přesvědčila mě až velká sleva v Knižním klubu. No, moje podvědomí vědělo, co dělalo.
Pat Peoples je už několik let zavřený v léčebně pro duševně choré. Jednoho dne si ho však nečekaně vyzvedává jeho matka a staví jej před nesmírně složitý úkol: začít znovu žít. Pat je ale naprosto vytržený z reality a času. Přes všechnu snahu jeho okolí však stále zůstává žít ve fantaskním světě, ve kterém je jen krůček od návratu ke své ženě Nikki. Zdá se, že jediný, kdo mu může rozumět, je někdo podobně vykolejený... A tak se Pat setkává s Tiffany, s níž navazuje velmi neobyčejné přátelství. 
Samotný námět má velký potenciál a mě jednoduše baví. Bohužel, Quick jde u všech událostí jen po povrchu, do ničeho nezabředne hlouběji, a to samozřejmě příběh strašně sráží. Když o tom přemýšlím, v knize je jedna drobná epizodka za druhou, a všechny mají potenciál sloužit jako vynikající sonda do duše narušeného, nešťastného, osamělého, nepochopeného člověka. Ale Quick tuhle možnost prostě nevyužívá a jen popisuje, co se mu odehrává před očima, nezajímá se o to, co to dění znamená... 
Samozřejmě, že nejvíce se tato povrchnost podepsala na postavách. Kromě Pata jsou všechny postavy jen strašně obtížně uvěřitelné. Nejsou propracované, autor nejde po hlubších motivacích, zkušenostech, pohnutkách... Strašná škoda. Tiffany je nesnesitelná, despotická ženská, k níž prostě nenajdete ani špetku sympatie. Patova máma se snaží o změnu, nastaví nová pravidla a striktně je dodržuje a pak ejhle, najednou je všechno fajn a při starém. Proč sakra? Patův otec je extra podivín, ale ruku na srdce, tohle by si zasloužilo sakra hodně propracovat. Ne ho každý večer šoupnout do pracovny a šlus. No, přátelé, začínám být rozohněná! Jak to píšu, dochází mi, že tam není snad jediná dobře napsaná postava. Už jsem psala, že Pat celkem ujde, zvlášť proto, že se na celou věc díváme jeho očima. Ale ti ostatní, to je prostě zoufalství. Navíc v knize najdete spoustu nedořešených situací, které volají po dopsání, ale ono nepřichází. V tomto ohledu tedy jedno velké zklamání.

Asi to byl autorův styl, co mě tak moc na knize zklamalo. Myslela jsem si, že tak dobrý film musel vzejít z brilantně napsané předlohy... Nevím, je možné, že knize uškodil překlad (ráda bych se proto někdy časem pustila do originálu), ale tohle prostě není dobře napsané.
Quick píše dost strojeně, střídá brutální jednoduchost s šílenou složitostí vět a celkově skvělý námět tím přednesem vůbec neprodává. Navíc mě rozčilovaly názvy kapitol, které asi měly být originální (v tom to účel splnilo), ale jinak byly prostě nesmyslné. A víte, jak já nesnáším, když se něco dělá jen proto, aby to bylo za každou cenu zajímavé.
Obecně bych řekla, že Quick je takový "nevypsaný" autor, nějak se zmítá sem a tam, nemá to jasný rukopis. Když si vzpomenete třeba na Rutu Sepetys, Jussiho Adlera-Olsena, Petera Maye, Nicholase Sparkse... ti lidé mají rukopis. Některý je horší, některý je lepší, ale tyhle autory prostě poznáte. Quicka ne, což je podle mě zcela esenciální spisovatelská chyba.

Abych to shrnula, tohle je přesně ta věc, kterou je dobré vidět jako film, ale zbytečné číst jako knihu. Za ten námět a za to, jak skvělému snímku posloužila kniha za předlohu, dávám tři hvězdičky. Ale ke čtení Vám knihu nedoporučím... Nijak zvlášť se mi do srdce nezaryla, což bych od titulu s tímto námětem očekávala. Postavy jsou ve filmu mnohem lépe propracované a celkově je scénář skvěle napsaný. Provedené úpravy v charakteristikách jednotlivých hrdinů a i v příběhu samotném tomu všemu jenom prospěly. Právě tyto úpravy totiž udělaly z povrchního, nemastného neslaného a poněkud zoufalého pokusu o sondu do duše zraněného člověka opravdový zážitek. Za mě tedy jednoznačně: mrkněte na film (v originále, dabing je děsný). Dostane Vás.
 
Název knihy (originál): Silver Linings Playbook
Název knihy (česky): Terapie láskou
Autor: Matthew Quick
Rok vydání (originál): 2008
Rok vydání (česky): 2013
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 272
Četl někdo z Vás tuto knížku? Jak se líbila Vám? Souhlasíte s některým bodem z mojí kritiky, nebo se divíte, že se mi to nelíbilo? Budu moc ráda, když se o svoje dojmy podělíte v komentářích :)
Mějte se pěkně,
K
Novější příspěvek Starší příspěvek Domovská stránka

12 komentářů:

 1. Ja videla akorat film. a uz ten mi prisel tak trochu trhly, takze kniha me po pravde vubec nelakala...

  OdpovědětVymazat
 2. Ach no.. škoda, že tá kniha nevyšla. Popravde som ju ešte ani nečítala ale po toľkých negatívnych ohlasoch už ani nemám chuť. Hmm.. tak uvidíme, čo z toho bude.
  Maj sa krásne a ďakujem za recenziu. :)
  PS: Aký bol Mikuláš?😊

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba se k ní dostaneš a třeba Tě překvapí, za mě ale bohužel nic moc... A Mikuláš byl takový klidný, polopracovní, čokoládový. Jak sis ho užila Ty? :)) Doufám, že parádně!

   Vymazat
 3. Skvělá recenze, jak já miluju, když se někdo takhle rozohní :D Už jsme si psaly, že já se chystám podvádět a jdu jen do filmu :)
  Mimochodem, obdivuju tě, že dokážeš takhle dlouho nevydat napsaný článek, já jsem děsná. Všechno, co napíšu, chci (a obvykle to i udělám) publikovat hned, a pak když jedu pryč nebo nestíhám nejsou články děsně dlouho :D Měla bych si to lépe rozvrhnout.
  Měj se báječně! ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tomto případě je podvod velmi dobře odůvodněný. Jsem zvědavá, co na film řekneš, Hani. Jinak věř, že já taky nejraději publikuji hned, ale někdy prostě vidím to množství povinností a tak články šetřím, protože vím, že nebudu stíhat je tvořit. První den mám tendenci to "přeci jen" publikovat, ale pak na to zapomenu a někdy jsem překvapená, že už to vyšlo! :D Měj se moc krásně!

   Vymazat
 4. Absolutně s tebou souhlasím! Film je jednoduše úžasný a kdykoli ho dávají, musím se dívat. Ale kniha... to bylo naprosté zklamání. Chvílema jsem myslela, že ji ani nedočtu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kristý, jsem moc ráda, že máš stejný názor. Autorovi ještě šanci dám, mám doma Leonarda, ale docela se bojím.

   Vymazat
 5. Jsem ráda za odrazení, do té knihy tedy definitivně nepůjdu :) Ani film mi nepřipadat, jako úplný zázrak, spíš mírný nadprůměr, takže číst to by byl očividně špatný nápad :)
  A fakt dobrá recenze, moc dobře jsem se u ní bavila! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, moc a moc děkuji za pochvalu, jsem ráda, že se Ti recenze líbila a že Tě dokonce pobavila :) Měj se moc krásně!

   Vymazat
 6. Tak tady se shodneme - kniha děs, film láska. <3 Také jsem to měla tak, že jsem viděla film a zatoužila jsem po knize. Ale ta mě strašně, strašně zklamala. Vůbec to nebylo jako film. Vůbec to nebylo tak dokonalé jako film. Zamilovala jsem si totiž Tiffany, tu její prostořekou pusu, ji celou. A v knize mi bolestně chyběla, na můj vkus tam byla hodně málo.... Knihu bych shrnula jako "příliš málo Tiffany, příliš mnoho fotbalu". Tak... :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám radost, že to vidíš stejně. Mně osobně překvapilo, o kolik lépe může být napsaný film, než kniha. S Tiffany souhlasím a za sebe dodávám, že mi v knize přišla taková jednodušší, zatímco ve filmu byla vykreslena jako sice zvláštní, ale přesto inteligentní bytost :) Zkrátka ať žije film, díky za připomenutí, já si ho snad hned tento týden znovu pustím :) Měj se krásně!

   Vymazat

Srdečně děkuji každému, kdo zde vyjádří svůj názor, zkušenost, či dojmy. Moc ráda si s Vámi o knížkách povídám a právě Vy čtenáři jste mou největší inspirací :)