RECENZE | Pod kůží (Sabine Durrant)

By | 8 comments
Hezký den, milí čtenáři, vítám Vás u nové recenze :)
Jen rychle takové info na úvod - dnes se na blogu objevil problém s přesměrováváním... Teď se zdá, že vše funguje, ale je to trochu nevyzpytatelné. V html se budu mít čas a prostor rýpat až v pondělí, takže Vás moc prosím o případné pochopení a trpělivost... Většinou to samo přijde a odejde, takže kdyby k přesměrování došlo, buďte tak moc hodní a zkuste to znovu za chvíli. A kdyby to bylo totálně v háji, dejte mi prosím vědět na FB nebo na mail (thebooktalkblog@gmail.com). Moc Vám děkuji!
A teď k recenzi. Dnes se setkáváme u napínavé knihy, která mě překvapila v mnoha směrech – Pod kůží od Sabine Durrant.
Přijde mi, že jeden čas bylo tohoto titulu všude plno (nebo alespoň já o něm slýchala ze všech stran). Už tehdy mě sice velice lákal, ale já takovou tu klasickou propagační masáž moc nemusím a často si díky ní kupuji knihy až s odstupem. Viz Dívka ve vlaku, kterou jsem zatím díky té násilné propagaci a neustálému přirovnávání ke Zmizelé, také nepořídila. Mimochodem, co to je s tím srovnáváním se Zmizelou? Přijde mi, že se to poslední dobou stal takovým zaříkadlem a už jsem na to fakt alergická. Zpět k Pod kůží. Po knize jsem tedy nějakou chvíli pokukovala, pak jsem nákup odložila, a nakonec jsem ji pořídila při nákupu na Martinusu.
O čem to je? Kniha sleduje osud televizní moderátorky Gaby Mortimerové, která jednoho rána objeví při běhání v parku mrtvolu mladé ženy. Ze zcela nevysvětlitelných důvodů se mrtvé dívky před příjezdem policie dotkne a navíc pak vyšetřovatelům tuto skutečnost zatají. Ke svému zděšení se vzápětí stává hlavní podezřelou z dívčiny vraždy. Objevují se nové a nové stopy, které Gaby s mrtvou dívkou spojují. Její kolegové a známí se Gaby odcizují a postupně dávají ruce pryč od možných problémů, manžel se zdržuje na služební cestě, dcerku Gaby posílá ke své bývalé chůvě – a sama zůstává v centru neskutečného chaosu. Společně s investigativním novinářem Jackem se snaží přijít na kloub tomu, jak to s vraždou skutečně bylo, a očistit své jméno… Jenže i jejich pátrání nakonec vede ke Gabyině rodině a Gaby zůstává v šoku nad tajemstvími, která mezi sebou mají s tím, kdo by jí měl být nejblíže.
Ústřední motiv knihy je rozhodně zajímavý a příběh Vás rychle polapí. Autorka neotálí a hlavní zápletku představuje už na prvních stránkách knihy. Na druhou stranu jsou úplný začátek a úplný konec jedinými místy knihy, která mají ten správný drajv. Ten meziprostor je trošku průměr, ale stále dobrý průměr, o tom žádná. Téma je však originální a pro mě velmi přitažlivé, takže příběh jako celek hodnotím velmi kladně.
Kdo z toho už nevyšel tak dobře, jsou jednotlivé postavy. Přijde mi, že to, co autorka rozehrává, má potenciál prodat nejrůznější nuance jednotlivých postav, ukázat, jak komplikovaní lidé jsou a jak spletité jsou motivy pro to, co dělají. Ovšem tenhle potenciál je podle mého názoru dost nevyužitý. Gaby přijde čtenáři většinu času úplně blbá. Jasně, třeba je vychytralá a tu pitomou káču jen hraje… Jenže existuje určitý level, který asi nezahrajete. Zbytek postav mi pak připadá trestuhodně nevyužitý. Gabyin manžel už nemůže představovat větší klišé, o novináři Jackovi se toho také moc nedozvíme a velmi slibné postavě hlavního vyšetřovatele, který je Gaby doslova posedlý, se nedostává vůbec žádného příběhu, který by jeho obsesi vysvětlil. V tomto směru je to velká škoda, protože si myslím, že autorka by na objasnění těchto věcí spisovatelsky určitě měla – jen to vypadá, že si jich zkrátka nevšimla.
Ke knize je třeba přistoupit s tím, že se spíše než o detektivku jedná o thriller s určitým psychologickým přesahem. Já bohužel čekala tu detektivku, takže ve výsledku mi vyprávění přišlo trošku pomalejší. Jak už o mně dávno víte, mám v oblibě knihy, které mají strhující spád. Toho se tady nedočkáte. Nemůžu tady ovšem láteřit nad tím, jak byla kniha hrozná. To vážně ne. Naopak – tohle je další nadprůměrná kniha, kterou jsem tento rok četla. Mám letos zatím strašně šťastnou ruku na samé pěkné knihy, které se čtou samy. Pod kůží je rozhodně jednou z nich. Autorčin styl vyprávění je poutavý, jen se maličko nachystejte na houpačku – kniha má spoustu velice silných momentů, bohužel jsou však proloženy i pasážemi trochu slabšími. V průměru z toho však vychází velice solidní text.
Tak a teď povídejte Vy! Vím, že kolem této knihy byl před časem docela humbuk… Četli jste ji? A jak na Vás zapůsobila? Jsem moc zvědavá na různé dojmy a pocity, takže prosím, podělte se v komentářích :)
Přeji Vám krásný páteční večer a vydařený víkend,
K

Název knihy (originál): Under Your Skin
Název knihy (česky): Pod kůží
Autor: Sabine Durrant
Rok vydání (originál): 2013
Rok vydání (česky): 2015
Nakladatelství: Paseka
Počet stran: 328

PS A pardon za fotky přebalu. Lesklý obálky jsou zlo! Vyjadřovala se k tomu i Jana z blogu whatjaneread.com a já nemohu než souhlasit. Nic hezčího z toho vytřískat fakt nešlo.


Každé pondělí: Právě čtu
Každou středu: Knižní tip
Každý pátek: Recenze
Každou neděli: Speciální článek
Každý měsíc: PřírůstkyPřečteno a Měsíční výzva

The Book Talk Blog na Google+
The Book Talk Blog na Facebooku
The Book Talk Blog na Twitteru
The Book Talk Blog na Databázi knih
The Book Talk Blog na Goodreads
Novější příspěvek Starší příspěvek Domovská stránka

8 komentářů:

 1. Já jsem se teda asi tomu humbuku úspěšně vyhnula, protože jsem o knížce neslyšela (tudíž ani o jejím přirovnávání ke Zmizelé - což je mimochodem skvělá záležitost).

  Co se recenze týče, tak já opět nemůžu než chválit a chválit. (I ty fotky, i když vím, že fotit lesklé obaly je snad horší, než dupnout na lego.)

  Nejsem úplně přesvědčená o tom, jestli si přidám knihu někam na ten svůj nekonečný seznam, každopádně jsem hrozně ráda, že ty sis ji užila. A taky, samozřejmě, že máš letos dobrou ruku na výběr tak obecně (já letos taky četla zatím samé vcelku dobré tituly a už bych se potřebovala možná nad něčím i rozčílit). :)

  Krásný zbytek dne přeju!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju Ti moc, já se nad těmi fotkami tak navztekala, až to nebylo pěkné! :)

   Vymazat
 2. S humbukem souhlasím, tady jsem jeden čas knihu vídala všude (a zaujala mě). Srovnávání se Zmizelou (a vůbec i s dalšími díly obecně) mi taky vadí. Kniha by se přece vždy měla snažit býti originálem a ne nějakou zdařilou nápodobou něčeho, co už tady bylo. Já jako autorka bych byla naštvaná, kdyby mě furt k někomu přirovnávali :D
  Recenze je jako vždy povedená, pomohla mi si zase trošku udělat představu. Knížka mě pořád dost láká, ale přeci jen k ní pro jistotu budu přistupovat s trošku menším očekáváním a třeba mě pak o to mileji překvapí. :)
  Je super, že jsi teď aktivní, Tvoje příspěvky navždycky budou patřit k mým nejoblíbenější, takže já bych brala články klidně každý den :D
  Měj se krásně :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, Hani, přesně! Kdybych něco napsala a pak mě pořád s někým srovnávali, pěkně bych se naštvala :D Jinak knihu opravdu doporučuji. Já mám asi super vysoké nároky, když to vezmu trochu míň hnidopišsky, je to fakt vydařený kousek :) A jsem ráda, že Tě články baví - někdy je fuška to stihnout, zvlášť teď na přelomu měsíce se všemi těmi přírůstky a přečtenými atd. To budou fakt články každý den. Měj se moc hezky Hani!! :)

   Vymazat
 3. Skvělá recenze! :)
  Nad knihou uvažuji už opravdu dlouho a pořád nevím jestli do ní jít :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak jsem psala do komentáře Hance, já se v tom hodně šťourám a mám hooodně vysoké nároky. Kolem dokola knihu doporučuji, je to rozhodně originální a nadprůměrný počin :) Takže doporučuji do ní jít a pokud tak učiníš, budu moc zvědavá na Tvoje dojmy, snad se Ti bude líbit :)

   Vymazat
 4. Knihu jsem četla, možná jsem čekala trošku víc nebo drsnější děj, nevím, ale ve finále pěkné čtení a zajímavé rozuzlení. Přirovnávání knih jedné k druhé taky nemám ráda a hlavně k té Zmizelé je poslední dobou snad přirovnávaná každá druhá kniha. Pro mě třeba Zmizelá nebyla vůbec žádný trhák, měla jsem díky reklamě obrovská očekávání, která nebyla ani v nejmenším naplněná. Měj se krásně :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Šári, s Pod kůží to mám stejné, jak píšeš. Rozhodně je z těch povedenějších. Jinak třeba já si Zmizelou užila strašně - nějak mě minul ten humbuk, tenkrát jsem ještě o knižním blogu ani neuvažovala, takže jsem byla nepolíbená a kniha se mi líbila moc. Ale to srovnávání je už fakt otravné. Děkuji Ti za komentář a přeji krásné odpoledne :)

   Vymazat

Srdečně děkuji každému, kdo zde vyjádří svůj názor, zkušenost, či dojmy. Moc ráda si s Vámi o knížkách povídám a právě Vy čtenáři jste mou největší inspirací :)