RC RECENZE | Damídci aneb Ochránci pohádkového světa (David Řezanina)

By | ledna 23, 2018 15 comments
Přestože se věkově pomalu blížím třicítce, netajím se tím, že v hloubi duše se snažím zůstávat co největším dítětem. A asi se mi to i daří. Dovedu si se zatajeným dechem užít dobrou dětskou pohádku a o Vánocích je se mnou k nevydržení stejně jako před dvaceti lety. Nechci lhát, chmury a strachy a neurózy na mě rozhodně přicházejí častěji, než když mi bylo pět, ale když to jen trochu jde, snažím se na svět dívat co nejvíce dětskýma očima. A když to dělám, vidím ho mnohem krásnější, barevnější a pokojnější, než když se jím plahočím jako seštvaný a upracovaný dospělák. A právě proto, abych si své dětské já zase připomenula, jsem s nadšením přijala nabídku Davida Řezaniny, který mi k recenzi poslal jeho pohádkovou knížku Damídci aneb Ochránci pohádkového světa.

Davidovi moc děkuju za jeho vstřícnost a laskavost, a samozřejmě také za knížku.

Damídci jsou kouzelná stvoření, která žijí pohromadě v jejich vesnici v lese. Aby se v pohádkách zachovával správný řád a aby v nich nedocházelo k zádrhelům či nepřesnostem, mají Damídci svůj speciální tým, ve kterém má každý člen zvláštní specifickou schopnost a je tak vybaven na záchranu konkrétní pohádky. V knížce se setkáváme s několika pohádkovými příběhy, u kterých se něco pokazilo, a pomoc Damídků tak byla zcela nepostradatelná.
Začnu samotným nápadem na stvoření ochránců pohádkového světa, který je prima a poskytuje autorovi velký prostor, kam knížku dále směřovat. Každý z Damídků má svoji specializaci, hodí se do konkrétní pohádky, což je samozřejmě zajímavé a malým čtenářům to umožňuje orientovat se v zelených skřítcích bez větších problémů. Vykreslení všech Damídků mě potěšilo, jejich ztvárnění se mi líbilo, kromě jediného. Tím byl Šroubek, skřítek mechanik, jehož zařazení jsem v podstatě ani nepochopila. Je to asi způsobeno tím, že už samotný pohádkový příběh o traktůrkovi, do kterého byl Šroubek vyslán, mi do knížky naprosto neseděl a připadal mi, jako by byl doplněn násilím, snad jen do počtu. Ani jeho poselství se mi pro účely dětské knížky nezdálo úplně vhodné.
Styl psaní je přirozeně poměrně jednoduchý, přizpůsobený cílové věkové kategorii čtenářů. Každé dobrodružství je docela krátké, autor jde přímo k jádru věci a jednotlivé zápletky dlouze neuvádí. Z toho usuzuji, že rodičům se budou jednotlivé příběhy dobře předčítat, jelikož potomky zaujmou hned v úvodu. 
Někdy mi však vyprávění přišlo snad až moc uvolněné nebo naopak poněkud násilně rozverné. Je to asi způsobeno intenzivní snahou o kontakt se čtenářem, která pro mě byla místy trochu křečovitá a neseděla mi. Ale to neznamená, že mladším věkovým kategoriím nebude naopak vyhovovat, já už jsem v tomto směru přeci jen maličko za zenitem 😉 Co mě osobně velice rušilo, ale tuším, že cílová skupina čtenářů to možná ani nepostřehne, to bylo neustále přeskakování z přítomného do minulého času, takže se často stávalo, že „princezna říká a Damídek odpověděl“. Já jsem na toto velmi háklivá, takže jsem si toho přirozeně dost všímala, ale jak říkám, věřím, že malým čtenářům či posluchačům to vadit určitě nebude.
Nicméně, Damídci nejsou velkou literární ságou, ale pohádkou pro děti. A v tomto ohledu jsou senzační. Děti se seznámí s pohádkami a s tím, jak mají správně probíhat a dopadnout, naučí se rozlišovat, co je dobro a zlo, ale zároveň také prostřednictvím jednotlivých příběhů zjistí, že ne všechno je vždy černobílé. Pochopí, že každý z nás ví a umí něco jiného, a že se vzájemně doplňujeme.
Na závěr musím samozřejmě vyzdvihnout i krásné ilustrace Hany Kroupové, které děti jistě zaujmou. Oceňuji, že jich je v knize opravdu spousta a že jsou rozmanité a doopravdy nápadité. Líbilo se mi také to, že každý Damídek má svoji vlastní úvodní ilustraci.
Celkově se kniha o ochráncích pohádkového světa Damídcích zkrátka a jednoduše povedla. Tento titul si rozhodně zaslouží být v dětských knihovničkách a já ji proto všem rodičům vřele doporučuji 😊
Název knihy: Damídci aneb Ochránci pohádkového světa
Autor: David Řezanina
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Beletris
Počet stran: 70

15 komentářů: Napište svůj názor!

 1. Tak tahle knížka vypadá hodně dobře! :D Občas mám taky náladu na nějakou dětskou pohádkovou knihu :D
  nekonecnaknihovnicka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Knížka vypadá vážně roztomile a věřím, že se malým dětem líbí. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My to doma - až po zveřejnění recenze, bohužel - testovali na prťousech a slavilo to úspěch :)

   Vymazat
 3. Toto je moje svedectvo o dobrej práci človeka, ktorý mi pomohol. Volám sa Isabella Brownová a mám v Londýne. Môj život sa vrátil! Po 8 rokoch manželstva ma opustil a nechal ma so svojimi tromi deťmi. Cítil som, že sa môj život blíži ku koncu a rozpadol sa. Vďaka čarodejníku menom DR Barbara, ktorému som sa stretol online. Počas večného dňa, počas surfovania na internete, som hľadal dobrého kúzelníka, ktorý by mohol vyriešiť moje problémy. Našiel som sériu svedectiev o tomto čarodejníkovi. Niektorí ľudia svedčili o tom, že priniesol svojho bývalého milenca späť, niektorí svedčili o tom, že obnovuje maternicu, niektorí svedčia o tom, že dokáže vyvolať kúzlo na zastavenie rozvodu a tak ďalej. Bolo to konkrétne svedectvo, ktoré som videl, bola to žena menom Grace, svedčila o tom, ako doktorka Barbara priviedla svojho bývalého milenca za menej ako 72 hodín a na konci svedectva odišla e-mailovú adresu lekára. . Barbara. Po prečítaní všetkých týchto informácií som sa rozhodol skúsiť DR Barbaru. Kontaktoval som ho e-mailom a vysvetlil som svoj problém. Za tri dni sa mi vrátil môj manžel. Vyriešime naše problémy a my sme ešte šťastnejší ako predtým. Dr Barbara je naozaj talentovaný a talentovaný muž a nebudem ho prestať publikovať, pretože je to úžasný muž ... Ak máte problém a hľadáte skutočného a pravého čarodejníka, ktorý by vám tento problém vyriešil. Skúste veľkú dr. Barbaru dnes, mohol by byť odpoveďou na váš problém. môžete kontaktovať: barbaravoodootempel@gmail.com Ďakujem, Barbara. Obráťte sa na neho na nasledovné:
  (1) Ak chcete obnoviť váš ex
  (2) Ak máte vždy zlé sny.
  (3) Chcete byť povýšený vo svojej kancelárii.
  (4) Chcete, aby ženy / muži bežali po vás.
  (5) Ak chcete dieťa.
  (6) Chcete byť bohatý.
  (7) Chcete svojmu manželovi viazať, aby ste boli navždy.
  (8) Ak potrebujete finančnú pomoc.
  (9) Bylinná starostlivosť
  10) Pomôžte ľudí dostať z väzenia
  (11) Manželské kúzla
  (12) Zázračné kúzla
  (13) Loterie kúzla
  (14) CHARMUJÚCI PROPHET
  (15) Atrakčné kúzla
  (16) Odstráňte kúzla ochorenia
  (17) ZVYŠOVANIE SPELOV VOĽBY
  (18) ÚSPECH V EXPOZÍCII SPELLS
  (19) Očarovanie vedieť, kto ťa milovať.
  (20) Business Spell
  (21) Odstráňte kúzla choroby HIV
  Kontaktovať dnes na adrese:
  barbaravoodootempel@gmail.com
  whatsApp +2347032152878.
  Môžete tiež kontaktovať IT v aplikácii aplikácie s vecami na tom istom telefónnom čísle.

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj, som Camila Adrianová. Po niekoľkých rokoch sa so mojim manželom vzdal, urobil som všetko pre to, aby som ho priviedol späť, ale všetko bolo zbytočné, chcel som ho späť kvôli láske, ktorú mám pre neho, prosila som ho, Dostal som sľuby, ale povedal nie. Vysvetlil som svojmu problému svojmu priateľovi a navrhla, že by som mal kontaktovať čarodejníka, ktorý by mi mohol pomôcť, aby som odniesol kúzlo, aby som ho vrátil, ale ja som ten typ, ktorý nikdy neveril v kúzlo, nemal som inú možnosť ako pokúsiť sa, poslať správu , elektronickú poštu kúzelníkovi a on mi povedal, že nie je žiadny problém, aby všetko bolo v poriadku pred tromi dňami, že môj ex sa vráti ku mne do troch dní, obsadil kúzlo a prekvapivo druhý deň okolo 4 Moja ex-návštevník, bol som prekvapený, odpovedal som na volanie a všetko, čo povedal, bolo, že cítil všetko, čo sa stalo, že chcel, aby som sa s ním vrátil, že ma tak veľmi miluje. Bola som taká šťastná a išla som s ním, že sme takto znovu začali šťastne žiť. Odvtedy som urobil sľub, že každý, koho viem, má problém so vzťahom, bolo by užitočné, aby mu táto osoba odporučila ako jediného skutočného a silného kúzelníka, ktorý mi pomohol s vlastným problémom. e-mail: barbaravoodootempel@gmail.com môžete poslať e-mailom, ak potrebujete pomoc vo vašom vzťahu alebo v inom prípade. 1) Láska kúzla 2) Lost kúzla 3) Rozvodové kúzla 4) Manželské kúzla 5) Link kúzlo. 6) Rozbíjanie kúzel 7) Zrušenie predchádzajúceho milenca 8.) Želanie byť povýšený do vašej kancelárie 9) Želanie uspokojiť svojho milenca 10) Liečiť za akékoľvek ochorenie, ktoré trpíte 11) Želáš si zarobiť peniaze 12) Chcete, aby vaše podnikanie rastie rýchlejšie 13) chcú mať svoje vlastné dieťa Neberte svoje trápené srdce do nového roka, keď je k dispozícii riešenie. Ak máte nejaký problém s trvalým riešením, spojte sa s týmto skvelým mužom. cez barbaravoodootempel@gmail.com
  alebo čo ho napíše na + 2347032152878 ďakujem popoludní

  OdpovědětVymazat
 5. OBTENGA LA CURACIÓN DEL VIH Y OTRAS ENFERMEDADES MORTALES CON MI MEDICINA BASADA EN LAS PLANTAS DE DR. BARBARA ¿ESTÁ USED TENIENDO PROBLEMAS EMBARAZADA? PUEDO AYUDARLE O AMPLIAR EL PENE
  Ofrezco hechizos de todo tipo, čo je hechizos chráni pred kráľovstvom, chrániť a nosotros mismos, a nuestros amigos, familiares, seres queridos, nuestro hogar, viajes, empleo, dinero, salud, maskotas, embarazo, agrandamiento del pene y muchas otras personas o koľko sa zhodnotila späť Ex. Pripusťte si, prosím, to, že ste ochoreli na hepatitídu, laonoréru, lasifilizujte, aby ste sa podieľali na riešení problémov s mozgovými príhodami. Žiadne cobro por trabajo. Solo proporcionará el dinero que usaré para comprar los materiales necessarios para la preparación de cura. Kontakte s informáciami
  1. Dôležité upozornenie
  2. Počet osôb, ktoré sú zapojené do činnosti
  3. Voľné osoby (opcional, sólo a esto se konoce)
  4. Una breve historia de la situación
  5. Neprípustné, nepredvídateľné, presne vykreslené
  6. tu ubicación
  Môžete sa obrátiť na tradue del correo electrónico barbaravoodootempel@gmail.com
  o whatsapp +2347032152878
  Pokiaľ ide o informácie, ktoré sa nachádzajú v kontakte s informáciami, ktoré sa nachádzajú v tejto oblasti, je potrebné zistiť, aké informácie sa vyžadujú. Nevyžaduje sa žiadna výnimka, ktorá by bola zakázaná alebo zakázaná. Póngáz en kontakto con el Dr. BARBARA Correo electrónico
  barbaravoodootempel@gmail.com
  o WhatsApp +2347032152878

  OdpovědětVymazat
 6. Tahle knizka vypada fajt kouzelne,moc se mi libi uvodni ilustrace krasne podporrna uzasnou fotkou. Recenze se povedla,myslim,ze autor muze byt spokojeny :)
  Mej se krasne,doufam,ze ti je lepe :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, moc děkuju, fotka byla vypiplaná, tak mám radost, že se líbí :)

   Vymazat
 7. Jej, koukám, že se ti tu v komentářích rozmnožily spamy. :(

  Jinak, knížka vypadá nádherně, když jsem ji viděla na tvém facebooku, hned jsem si rozklikla stránku o Damídcích a všechno si prošla a olajkovala. :D Je to děsně roztomilé, to já mám moc ráda.♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moje první spamy, konečně jsem populární, haha :D
   Jsem moc ráda, že Tě Damídci zaujali, kdo by takovéhle roztomilosti odolal :)

   Vymazat
 8. Mám doma spoustu dětských knížek, které jsem postupem času dostávala od rodičů většinou jsou k nim i věnování a nejvíc důležité se k nim pojednávají zážitky, které utvářejí mé budoucí i současné dětství. Jestliže jsem pořád dítětem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také mám svou sbírku stále doma a jsou to krásné návraty do dětství :))

   Vymazat
 9. Vřele doporučuji. Damídky máme doma a jsou super. Přiznám se, že jsem musela dočíst i když syn už spal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář! :) Jsem ráda, že se Damídci tolik líbí, tato knížka si pozornost zaslouží :)

   Vymazat

Srdečně děkuji každému, kdo zde vyjádří svůj názor, zkušenost, či dojmy. Moc ráda si s Vámi o knížkách povídám a právě Vy čtenáři jste mou největší inspirací :)